Sochi Olympics Schedule
As a guide to readers who are following Estonia at the 2014 Winter Games in Sochi, we have compiled a schedule of the events in which the nation's athletes are competing.
When an event is listed in italics, participation depends on qualification in an earlier competition.
February 8
16:30 Biathlon: Men's 10 km sprint (Ermits, Kõiv, Lessing, Tobreluts, Steptšenko)
18:30 Ski jumping: Normal hill, qualification (Nurmsalu, Sammelselg)
February 9
12:00 Cross-country: Men's skiathlon 15 km classic + 15 km free (Rehemaa)
16:30 Biathlon: Women's 7.5 km sprint (Gaim, Lehtla, Jurlova, Talihärm)
19:30 Ski jumping: Normal hill, round 1 (Nurmsalu, Sammelselg)
20:45 Ski Jumping: Normal hill, final (Nurmsalu, Sammelselg)
February 10
17:00 Biathlon: Men's 12.5 km pursuit (Ermits, Kõiv, Lessing, Tobreluts, Steptšenko)
February 11
12:00-15:22 Cross-country: Women's sprint free (Ojaste)
12:25-15:30 Cross-country: Men's sprint free (Kümmel, Sellis, Ränkel)
17:00 Biathlon: Women's 10 km pursuit (Gaim, Lehtla, Jurlova, Talihärm)
February 12
11:30 Nordic Combined: Normal hill, jumping (Ilves, Piho, Tiirmaa)
14:30 Nordic Combined: Normal hill, cross-country skiing (Ilves, Piho, Tiirmaa)
February 13
12:00 Cross-country: Women's 10 km classic (Ojaste)
16:00 Biathlon: Men's 20 km individual (Ermits, Kõiv, Lessing, Tobreluts, Steptšenko)
17:00 Figure skating: Men's short program (Romanenkov)
February 14
12:00 Cross-country: Men's 15 km classic (Kärp, Ränke, Rehemaa, Tammjärv)
16:00 Biathlon: Women's 15 km individual (Gaim, Lehtla, Jurlova, Talihärm)
17:00 Figure Skating: Men's free program (Romanenkov)
19:30 Ski Jumping: Large hill, qualification (Nurmsalu, Sammelselg)
February 15
19:30 Ski Jumping: Large hill, round 1 (Nurmsalu, Sammelselg)
20:45 Ski Jumping: Large hill final (Nurmsalu, Sammelselg)
February 16
12:00 Cross-country: Men’s 4x10 km relay (Kärp, Kümmel, Ränkel, Rehemaa, Tammjärv)
17:00 Biathlon: Men's 15 km mass start (Ermits, Kõiv, Lessing, Tobreluts, Steptšenko)
17:00 Biathlon: Women's 12.5 km mass start (Gaim, Lehtla, Jurlova, Talihärm)
February 18
09:00 Alpine skiing: Women's giant slalom Run 1 (Tobi)
11:30 Nordic Combined: Large hill, jumping (Ilves, Piho, Tiirmaa)
12:30 Alpine skiing: Women's giant slalom Run 2 (Tobi)
14:00 Nordic Combined: Large hill, cross-country skiing (Ilves, Piho, Tiirmaa)
February 19
09:00 Alpine skiing: Men's giant slalom Run 1 (Smith)
12:06-14:15 Cross-country: Men's team sprint classic (Kümmel, Ränkel, Rehemaa, Sellis)
12:30 Alpine skiing: Men's giant slalom Run 2 (Smith)
16:30 Biathlon: Mixed Relay (Ermits, Gaim, Jurlova, Kõiv, Lehtla, Lessing, Steptšenko, Talihärm, Tobreluts)
17:00 Figure Skating: Ladies short program (Glebova)
February 20
17:00 Figure Skating: Ladies free program (Glebova)
February 21
14:45 Alpine skiing: Women's slalom Run 1 (Tobi)
16:30 Biathlon: Women's 4x6km relay (Gaim, Lehtla, Jurlova, Talihärm)
18:45 Alpine skiing: Women's slalom Run 2 (Tobi)
February 22
14:45 Alpine skiing: Men's slalom Run 1 (Smith)
16:30 Biathlon: Men's 4x7.5 km relay (Ernits, Kõiv, Lessing, Steptšenko, Tobreluts)
18:45 Alpine skiing: Men's slalom Run 2 (Smith)
February 23
09:00 Cross-country: Men's 50 km mass start (Rehemaa, Tammjärv)