Lihtsad uudised 6. juunil
"Lihtsad uudised," meaning easy or simple news, is for anyone who wants to improve their Estonian language skills. You can listen to a selection of this week's top news stories by clicking on the player above, and read along from the text below.
Tallinn hakkab koostama uut üldplaneeringut
Tallinn hakkab koostama linnale uut üldplaneeringut, sest senine on juba veerand sajandit vana ning ajale jalgu jäänud.
Linnaplaneeringusse lisatakse uusi lahendusi ning selle keskmes on ülelinnalised võrgustikud nagu haridus, ühistransport ja rohealad.
Linnaplaneerijad soovivad võimalikult paindlikku lahendust, mis vähendaks bürokraatiat ja suurendaks tõhusust.
Tallinna uues üldplaneeringus pööratakse tähelepanu ka majanduse ja ettevõtluse elavdamisele.

Väikesaarte laevaliinid tihendasid reisijate suure hulga tõttu graafikut
Saartevahelistel praamiliinidel tehakse suveperioodil reisijate kasvanud huvi tõttu rohkem sõite.
Hiiumaa ja Saaremaa vahelise praamiühenduse reisijate arv on kahe aastaga kasvanud 8 protsenti.
Kui reisijaid juurde tuleb, võib olla keeruline vaid kaks korda päevas toimuvale reisile piletit saada.
Lisaks Saaremaale ja Hiiumaale reisitakse ühe enam ka teistele väikesaartele, nagu Vormsi ja Kihnu.
Saaremaa ja Hiiumaa vahet sõitva praami "Soela" kapten Vallo Kostabi ütles, et alates 2. juunist toimub nüüd kolm reisi päevas ja alates 23. juunist neli reisi.

Rajakaamera vaatevälja jäi korraga kaheksa karu
Järvamaal, Koeru küla lähedal asuvasse rajakaamerasse jäi terve kari pruunkarusid.
Videost paistab, et tegemist on täiskasvanud, kuid siiski noorte loomadega, kel vanust mitte üle kolme aasta.
Kaamera omanik Kalle Adler usub, et tegemist võib olla samas piirkonnas eelmisel aastal märgatud kaheksa karupojaga.
Karusid on viimastel aastatel tihedamini märgatud mitte ainult kaugemates paikades, vaid ka Tallinna piirialadel.

Ilmus esimene eesti kirjandusele pühendatud inglisekeelne ajakiri.
Maikuus ilmus Eesti kirjanduse keskuselt esmakordselt inglise keeles välja antav eesti kirjanduse ajakiri Estlit.
2025. aasta kevadnumber kannab pealkirja "Musta ja psühhedeelse huumori antoloogia".
Esimeses veebiväljaandes leidub valik eksperimentaalseid, transgressiivseid ja sürrealismi vaimus tekste.
Peatoimetaja Kristjan Haljak tõdeb juhtkirjas, et seda valikut võib käsitleda kui näidisproovi võimalikust "Eesti kirjanduse tumeda ja psühhedeelse huumori antoloogiast".
Estliti artiklitest leiab muu hulgas arvustuse Lilli Luugi romaanile "Ööema", ning ingliskeelsed katkendid Mati Undi "Sügisballist" ja Karl Ristikivi "Hingede ööst".
Ajakirja veebiversiooni täiendatakse uute lugudega jooksvalt ning trükis ilmub see edaspidi kord aastas sügisel.

Võrusse seati üles Põhjakonna kohalik teisend Tamula konn
Lõuna-Eestis asuvasse Võru linna on paigaldatud suur konna kuju, mis sümboliseerib võru keelt ja kultuuri.
Kuju, mis kannab nime "Tamula konn", seati üles Tamula järve rannas asuva purskkaevu juurde.
Taiese loomisel oli innustuseks Friederich Reinhold Kreutzwaldi muinasjuttudest tuntud legendaarne Põhja konn.
Kuju autor Navitrolla otsustas teha Tamula konnast positiivsema ja hoolivama tegelase kui seda oli koletislik Põhja konn.
Lisaks konnakujule on Võru linnal plaanis rajada järve kaldale Kreutzwaldi muinasjuttude-teemaline jalutusrada.

--
Follow ERR News on Facebook, Bluesky and X and never miss an update!
Editor: Alise Maripuu, Marcus Turovski, Helen Wright, Tõnu Karjatse